İletişim Bilgileri

Çocuklarda Diş Bakımı

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı

Çocuklarda Diş Bakımı

Çocukların bir an önce iyi bir ağız bakımı alışkanlığı kazanması her zaman iyidir. Tabii ki, bunda “ilk adımı” atması gerekenler ebeveynlerdir. İyi diş temizliği alışkanlıklarına model olmak için yeni yollar bulmak ve çocuklarınızla birlikte uygulamak esastır. Çocuklar, dişlerinin bakımını ne kadar erken üstlenirlerse, kendilerini (ve sizi) o kadar mutlu ve sağlıklı kılar. Ve bunun bir yaşam boyunca elde edilecek olan getirileri paha biçilmez değerdedir.

Endişelenmeyin—Yalnız Değilsiniz

Eğer çocuklarınıza iyi ağız hijyenini ve diş fırçalamayı öğretmenin zorlu bir görev olduğunu düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Diş çürümesi çocukluk dönemindeki en yaygın hastalıklardan biridir. Çalışmalar, altı ile sekiz yaşları arasındaki çocukların neredeyse %50’sinin en az bir kez diş çürümesi sorunu yaşadığını göstermektedir. Bunlar, çocukların gereken diş alışkanlıklarını başlangıçtan itibaren öğrenmelerini sağlamanın akıllıca bir fikir olmasının birkaç nedenidir.

Çocuklarda Diş Bakımı

Bebeklerin Dişleri için Bakım Yöntemi

Keşfedebileceğiniz çok fazla bilgi vardır ancak bu temel ilkeler iyi bir başlangıç sunar.

  • Yeni doğan bebeğin diş etlerini emzirdikten sonra nemli bir bez ile nazikçe temizleyerek plak bakterilerinin önlenmesine yardımcı olun. Diş macunu değil, sadece su kullandığınızdan emin olun.
  • Bebeğinizi yatağa bebek maması ya da şeker içeren meyve sularının olduğu bir biberon ile yatırmayın.
  • Yaklaşık 4 ila 6 aylıkken diş çıkarmaya başladığı zaman, bebeğinizin dişlerinin fırçalanmasına alışmasını sağlayın. Ekstra yumuşak kıllı çocuk diş fırçası ve bezelye tanesi büyüklüğünde, florür içermeyen çocuk diş macunu en iyi seçenektir.
  •  Bebeklerde dahi diş eti iltihabı, diş çürümesi ve diş çukurları oluşabilir, o nedenle, erken aşamada pediatrik diş hekimine başvurmak iyi bir fikirdir. “İlk doğum gününden önce ilk ziyaret” stratejisini kullanın.

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar için Diş Bakımı

Örnek olmak ve eğlenceli kılmak bu işin özüdür. Ailedeki herkes dişlerini aynı zamanda fırçalarsa, bu çocukların sabırsızlıkla beklediği bir aile alışkanlığı haline gelir.

  • Yaklaşık olarak iki yaşında, florürlü çocuk diş macunu kullanmaya başlamak iyidir, ancak çocuğun bunu yutmadığından emin olun. Diş fırçalama için doğru süre uzunluğunu öğretmek mi istiyorsunuz? İki dakika boyunca çocuğunuzun sevdiği tempolu şarkı söylemeyi deneyin.
  • Oral-B® Şarjlı Diş Fırçalarında sevilen çizgi film karakterlerinin olduğu çok sayıda tasarım bulunmaktadır. Artık çocuklar, Disney® ve Pixar® tasarımı dostları ile diş fırçalarken daha fazla eğlenebilecekler.
  • Genellikle, üç ya da dört yaşına gelinceye kadar, 20 ana dişimizin ya da “bebek” dişlerimizin tümü görünmüş olur. Kalıcı ya da “yetişkin” dişleri altı yaşına kadar ortaya çıkar ve ergenlik yıllarında da çıkmaya devam edebilir.
  • Eğer diş hekiminden korkan, yeni yürümeye başlamış bir çocuğunuz var ise, muayene sırasında çocuğunuzu kucağınıza oturtarak rahatlatabilirsiniz.
Çocuklarda Diş Bakımı

Daha Büyük Çocuklar ve Diş Sağlığı

Çocuklar büyüdükçe kendilerini daha bağımsız hissetmek ister. Büyümek, ebeveynlerin yönlendirmesi olmadan, kendi dişlerinin bakımının sorumluluğunu üstlenmeyi içerir. Çocuklar için önem taşıyan konulara değinin: Çocuklar akranlarına iyi görünmek, özçekimlerde gülümsemek ister ve boş zamanlarını diş hekimi koltuğunda oturarak geçirmek istemez.

Çocuklara diş fırçalamak için doğru zamanı öğretmek üzere Disney Magic Timer Uygulamasını deneyin.

Çocuklar için başka bir büyük zorluk da, şekerli atıştırmalıklar ve içeceklerden kaçınmaktır. Daha sağlıklı atıştırmalık seçenekleri sayesinde diş sağlığı ve genel anlamda sağlığı daha iyi olacaktır. Eğer çocuklarınız spor yapıyor ise dişlerini yaralanmadan korumaya yönelik bir ağızlık sayesinde dişleri bir ömür boyu güvende ve iyi görünümlü olabilir.

Diş ipi kullanma öğretilmesi gereken önemli bir derstir. Ayrıca, diş çürümesine karşı ek koruma için, diş hekimliği uzmanınıza florür tedavileri konusunda da danışmanız yararlı olabilir.

Bir yanıt yazın